Üretim Birimlerimiz

Üretim Birimlerimiz

"Önce Kalite" anlayışıyla yola çıkan Özen mensucat, 1994 yılında 4 ton/gün kapasiteli bir terbiye işletmesi olarak kurulmuş olup artan talebi karşılayabilmek için yıllar içinde kapasitesini sürekli arttırarak ve üretim teknolojisini yenileyerek bugün kapasitesini 35 ton/gün'e çıkarmıştır.
 
Örme kumaş terbiyesinde sektörün önder kuruluşlardan biri olan Özen Mensucat'ta pamuk, polyester, poliamid, viskon, keten, modal, ipek ve bunların karışımı ipliklerden yapılmış örgü kumaşların terbiye işlemi yapılmaktadır.
 
Özen mensucat, finishing işlemlerinde de örgü terbiye işletmeleri arasında aranan firmalardan biri olmuştur. Özen Mensucat silikon apre, şardon, karbon fırça, zımpara gibi bitim işlemleri ile örgü kumaşlara farklı tutum ve görünüm özellikleri kazandırmakta ayrıca antibakteriyel, su iticilik, hidrofillik, buruşmazlık gibi bitim işlemleri ile de kumaşara teknik özellikler katmaktadır.
 
Son yıllarda ise kimyasal alanda yaygınlaşan nano-teknolojiyi de kullanarak kumaşların yumuşaklık, nefes alabilme gibi özelliklerini bozmadan farklı işlevsellikler katarak müşteri beklentileri karşılanmaktadır. Yapılan AR-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen yeni kumaş kaliteleri sayesinde müşterilerimiz için talep yaratılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla geliştirilen kumaş kaliteleri ve uygulanan aprelerden bazıları "Cool&Fresh, Cool Touch, Silk Tpuch, Dri-Relase" özellikli kumaş olarak sayabiliriz.
 
Firmamızda yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde oluşturulan proses optimizasyonları sayesinde doğal kaynakların daha az ve verimli kullanılmasına yönelik çabamız işimizin bir parçası haline gelmiştir. Boyama işlemlerinde kullanılan proses sürelerinin kısaltılması ve daha düşük flotte oranlarıyla boyama yapılması neticesinde proseslerde kullanılan su, kimyasal ve enerji miktarlarında sürdürülebilir azaltmalar gerçekleştirilmektedir.
 
Özen Mensucat üretmiş olduğu ürünler kadar, çevreye ve insan sağlığına da büyük hassasiyet göstermektedir. 2000 yılında Çevre Ödülü alması ve kullanmış olduğu boyarmadde ve kimyasal maddelerin insan sağlığına zarar vermediğini gösteren OEKO-TEX (Hohenstein) belgesine sahip olması verdiği bu önemin göstergesidir.
 
Özen Mensucat, son yılarda üretimi önem kazanan ve tanınmış markalar tarafından da büyük destek gören organik pamuk terbiye işlemleri için uluslararası akreditasyona sahip kuruluş tarafından değerlendirilmiş ve organik ürünler için GOTS sertifikası almıştır.
 
Ayrıca Özen Mensucat kendi bünyesinde kurmuş olduğu Fizik Laboratuvarı ile müşterilerine sunduğu ürünlerin spesifikasyonlara uygunluğunu kontrol etmekte böylece müşterilerine göndermiş olduğu kumaşların performansını da kontrol altına almaktadır.
 
LC Waikiki (Tema), M&S ve Arkadia Grup tarafından akredite olmuş laboratuvarımız, kendi bünyemizde ürettiğimiz kumaşların gerekli tüm testlerini yaptığı gibi müşterilerimize fason olarak da hizmet vermektedir.