Laboratuvar Hizmetlerimiz

Kimya Laboratuvarı

Özen Mensucat,Kimya Laboratuvarı,Renk Ölçümü,Numune Çalışmaları,Elyaf Analizi,Boya ve Kimyasal Analizi,Pantone,Spektrofotometre,Pipetleme,D65 ışığı,TL84 Işığı,Kartela,Örme Kumaş Boya

M&S standartlarına göre akredite olan Kimya Laboratuvarında renk ölçümü, numune çalışmaları, elyafların oran içerikleri, kimyasalların uygunluk analiz işlemleri yapılmaktadır.

Müşterilerimiz; kumaşın özelliklerini, spektral değerlerini, uluslararası bir standart olan pantone kodunu veya renk numunesini göndererek renk çalışması talep ederler. Bu bilgiler doğrultusunda renk ölçümü sağlayan spektrofotometre (Datacolor) cihazından renkler okutulur ve renk için gerekli olan reçete oluşturulur. Bu reçete bilgisi Tecnorama (Pipetleme) makinesine girilir ve burada tüm renkler otomatik olarak pipetlenir. Pipetlenen renkler numune boyama makinelerinde boyanır. Boyama sonrasında otomatik yıkama makinelerinde yıkaması yapılan kumaşlar, fular makinesinde sıkılarak etüvlerde kurutma işlemine tabi tutulur.

Etüvde kurutulan numune, D65 ışığı ile aydınlatılmış 20 °C sıcaklığa ve %65 nem oranına ayarlanmış kondisyon dolabına alınır. Bu sayede renkler doğal hallerini alır. Müşterilerimizin değerlendirmesini istedikleri ışık kaynağı (TL84, D65 vb.) altında göz ile veya spektrofotometre ile değerlendirildikten sonra kartelalar hazırlanarak müşterilerimize gönderilir.